Monday, 12 March 2012

Rancangan Harian Sains Tahun 1 KSSR


Rancangan Pengajaran Harian 1
 Tarikh / Hari                            : 21 Mac 2012            /           Rabu                         
Masa                                       : 10.50 – 11.50 ( 1 jam )
Kelas                                       : 1 Anggerik                                        
Bil.Pelajar                                : 35 orang
Mata Pelajaran                       : Sains Hayat
Tajuk                                       : 3.0 Haiwan
Standard Kandungan              : 3.1 Menganalisis haiwan dan bahagian tubuh haiwan
Standard Pembelajaran          :3.1.1 Mengenal pasti haiwan yang terdapat di sekeliling seperti             
                                                kucing ,ikan , burung , ular , katak ,lipas ,siput ,dan rama-rama.
Objektif                       : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat
1.          Menamakan haiwan.
2.          Melukis gambar haiwan dan menulis nama haiwan .
3.          Membuat bunyi haiwan
Pengetahuan Sedia Ada         : Murid boleh menamakan  haiwan-haiwan yang biasa ditemui.
Konsep                                    : Haiwan ada di mana-mana sahaja.
Bahan                                      : Gambar haiwan terburai ,Note Book dan LCD
Kemahiran
Tajuk
Pengetahuan

Fakta
Konsep
Generalisasi
3.1.1Mengenal pasti haiwan yang terdapat disekeliling kita.
Banyak haiwan di mukabumi ini.
Bentuk dan habitat haiwan berbeza.
Pembiakan haiwan bergantung kepada faktor persekitaran dan iklimnya.

Tajuk
Kemahiran

Kognitif
Psikomotor
Sosial
3.1.1Mengenal pasti haiwan yang terdapat disekeliling kita.
Menyatakan haiwan yang mereka ketahui.
Melakon pergerakan haiwan .
Murid berlakon berbagai watak haiwan dengan kawalan guru.

Fasa
Isi kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Nota


Aktiviti Guru
Aktiviti Murid


Set Induksi
5minit

3.1.1Mengenal pasti haiwan yang terdapat disekeliling kita.

- Menamakan haiwan yang di dengar melalui lagu .

1.Guru meminta murid mendengar lagu  Pak Mamat Ada Kebun .
2.Guru meminta murid menyatakan haiwan yang terdapat dalam lagu itu.

1.Mendengar dan menyatakan  nama haiwan yang didengar individu dan kumpulan

Strategi:
Mendengar dan nyanyi lagu bersama.

Murid sebut nama haiwan.

Perkembangan
Menstruktur semula.

Langkah 1
15 minit

3.1.1Mengenal pasti haiwan yang terdapat disekeliling kita.

- Menamakan haiwan di zoo.

1.Memberi peneguhan kepada murid yang menjawab soalan.
2.Meminta murid bercerita tentang haiwan di zoo .
3.Guru menerangkan bahawa terdapat banyak haiwan di mukabumi ini.Guru meminta murid menyatakan haiwan lain yang mereka ketahui.


1.Murid menceritakan tentang haiwan yang mereka lihat di zoo.
2.Soal jawab tentang nama haiwan
sesama  rakan.
3.Guru membimbing murid menjawab soalan.

Strategi:
Mendengar idea murid  .

Murid sebut nama haiwan yang terdapat di zoo .
( Pengalaman murid ).

Aplikasi Idea

Langkah 2
15 minit

3.1.1Mengenal pasti haiwan yang terdapat disekeliling kita.

-Haiwan di air dan haiwan di darat .

1.Guru mempamerkan gambar haiwan ikan dan rama-rama  melalui LCD .
2.Guru meminta murid menyatakan habitat kedua-dua haiwan ini  3.Guru menunjukkan slaid haiwan seterusnya.


1.Murid menyatakan tempat tinggal haiwan dengan bimbingan guru.
2.Murid dibimbing mengelaskan tempat tinggal haiwan-haiwan .

Strategi:
Haiwan di air dan haiwan di darat .

Murid sebut nama haiwan di air dan di darat .

Langkah 3
Aplikasi Idea
20 minit

3.1.1Mengenal pasti haiwan yang terdapat disekeliling kita

-Melukis gambar haiwan
-Mengeja nama haiwan bersama guru .

1 Mengedarkan lembaran kerja mengikut  tahap murid.
.Guru membimbing murid membuat latihan pengukuhan , pengayaan dan pemulihan .
Pengayaan :
.Melukis   dan melabel
Pemulihan:.
.Menyurih dan memadankan.


1.Murid melaksanakan aktiviti dengan bimbingan guru .
2.Murid mengeja nama haiwan bersama guru .



Strategi :
Menyebut nama haiwan dan mengeja bersama-sama.

Penutup
/ Refleksi
5  minit

3.1.1Mengenal pasti haiwan yang terdapat disekeliling kita.

-Membuat bunyi haiwan .


1.Meminta murid membuat bunyi harimau , kucing ,katak dan burung.


1.Murid mematuhi arahan guru.
2.Menyebut dan mengeja nama haiwan dengan bimbingan guru.


Strategi :
Membuat bunyi haiwan .
Nilai Murni  :
Menyayangi haiwan .

Pentaksiran :
Murid-murid dapat menamakan haiwan disekeliling mereka.
1.    Menamakan haiwan.
2.    Melukis gambar haiwan dan menulis nama haiwan .
3.    Membuat bunyi haiwan
Nilai murni :
Menyayangi haiwan .
Refleksi :
1.    



No comments:

Post a Comment